Dünya Yazılımcılar Gününüz Kutlu Olsun
Buradasınız: Anasayfa / Blog
14 Eylül 2020, Pazartesi
Dünya Yazılımcılar Gününüz Kutlu Olsun
Uluslararası Yazılımcılar Günü, programcıların günlük hayatımızı iyileştirmek için yaptıkları olumlu değişiklikleri kutlamak için vardır. Yılın 256ncı gününde kutlanır.
Dünya Yazılımcılar Gününüz Kutlu  Olsun


Bugün yılın tam 256. günündeyiz. Bu da bizim için demek oluyor ki bugün özel bir gün... Çünkü yaklaşık 10 yıldır bugün dünyada Yazılımcılar Günü olarak kutlanıyor. O zaman hadi biraz yazılımdan, bugünün tarihinden bahsedelim.

 
Geçmişi 1800’lere dayanan kodlamanın, bilgisayar teknolojilerinin ilerlemesi ile paralellik göstermesi hiçbirimiz için sürpriz değil. Hikaye, 1822-1842 yılları arasında, Cambridge Üniversitesi matematikçilerinden Charles Babbage’in iki makina geliştirmesi ve bu makinaların teknoloji yetersizliği nedeni ile çalışmamasıyla başlıyor ve bugünkü bilgisayarların atalarından biri olarak kabul ediliyor (Tabii Çinlilerin Abaküs’ü icadına kadar da geriye gidebilir ama biz daha yakın tarihten bahsedelim). Babbage ve Asistanı Ada Lovelace’ın bu makinalardan Analytical Engine için geliştirdikleri ardışık hesaplama yöntemleri ile de yazılımın temelini atmış oluyorlar. Ve işte bundan sonra dünyayı değiştirecek olan gelişmeler başlıyor. 
 
O hepimizin fotoğrafını görüp şaşırdığımız bir oda büyüklüğünde, 30 ton ağırlığındaki bilgisayar da 1944-1946 yılları arasında geliştiriliyor. Çalışmalar devam ediyor, zaman geçiyor, teknoloji her dönemde olduğu gibi o yıllarda da durmadan gelişiyor ve sonunda IBM her bilgisayarda kullanılabilecek dil olan FORTRAN’ı (Formula Translator) geliştiriyor. Daha evrensel ve makinadan bağımsız olan bu dil günümüzün yazılım dillerine açılan kapı oluyor. 
 
Bugün Java, C, Visual Basic, PHP, Python gibi güncel dillerde kodlama yapan yazılımcılarımız işte tüm bu tarihi gelişim ile inanılmaz çözümler yaratıyorlar. 
 
Ve 16 yıl önce onlara ithaf edilen yılın 256. gününde gerçek tebrikleri ve kutlamaları hak ediyorlar. 2002 yılında, Rusya’da Valentin Balt isimli bir yazılımcı tarafından başlatılan bu özel gün, 2009 yılından beri Rusya’da resmi olarak tanınıyor. Özellikle yazılım endüstrisinin geliştiği ülkelerde de yazılımcılar ve şirketlerde Dünya Yazılımcılar Günü olarak kutlanıyor.
Hemen Bizi Arayın